EST | ENG | RUS

Lääne-Harju omavalitsused arutasid Villa Benitas ühinemisplaani

27. märtsil otsustasid Lääne-Harju seitsme omavalitsuse juhid Villa Benitas toimunud nõupidamisel, et alustatakse ettevalmistamistusi ühinemisuuringute tegemiseks.

Keila valla väljapa kutud kava kohaselt peaksid üheks suureks omavalitsuseks ühinema Keila linn ja vald, Paldiski linn, Kernu, Nissi, Padise ja Vasalemma vald – kokku moodustuks umbes 30 000 elanikuga omavalitsus.

Nõupidamisel leiti, et enne ühinemist tuleks teha uuring, mis annaks vastuse küsimusele, kas ja mille poolest läheb suures omavalitsuses inimeste elu paremaks. „Kindlasti saaks me ühistranspordi paremini toimima – praegu saab ju ühest vallast teise enamasti ainult autoga. Ka hariduse andmist saaks ühiselt paremini korraldada,“ tõi Keila vallavolikogu esimees Heiko Raamat välja mõned valupunktid, mis ühinemise kasu ks kõnelevad.

Kokkutulnud omavalitsusjuhid otsustasid, et ühinemisuuringutega tehakse võimalikult kiiresti algust. Raskel ajal kulude kokkuhoidmiseks plaanitakse kasutada juba tehtud uuringuid ja valla- ning linnavalitsuste töötajaid maksimaalselt rakendada.

Ühinemist tõukab tagant rahapuudus

Padise vallavanema Leemet Vaikmaa avaldas kokkusaamisel veendum ust, et ühinemisplaani tuleb tõsiselt suhtuda. „Paari kuu pärast pole meil enam mõtet vallamajja minna – raha on ainult õpetajate palkade maksmiseks – selleks pole ometi vallavalitsust vaja,“ rääkis Vaikmaa.

Ka Paldiski linnapea Jaan Mölder pooldas kiiret ühinemist. „Me võiks kaaluda selle otsuse vastuvõtmist veel enne sügisesi valimisi,“ sõnas ta, „kitsas on käes ja üksi on raske hakkama saada.“

Vabatahtlik ühinemine peab ennetama Toompea „kaardijoonistamisi“

Keila vallavanema Kadri Kreismanni sõnul kutsus ta kolleegid naaberomavalitsustest kokku murest, et „targad pead“ otsustavad ilma kohalikelt omavalitsustelt arvamust küsimata, kes kellega ühinema peab.

„Me peaksime omavahel selgeks tegema, mida meie tahame. Ühiselt on meil rohkem jõudu rumalate kavade vastu seismiseks. Sellepärast ei hakanud Keila vald kellelegi ametlikku ühinemisettepanekut tegema, vaid valis läbirääkimiste tee,“ selgitas Keila vallavanem nõupidamist sissejuhatades.

Et riik rasket majandusolukorda ära kasutades omavalitsustest üle sõidab, said kõik omavalitsused tunda negatiivse eelarve koostamise käigus. Valitsus ei pidanud kinni  omavalitsusliitudega sõlmitud  kokkuleppest ja kooris valdadelt-linnadelt mitu nahka. Eriti ränka olukorda jäeti väiksemad vallad.

Ühinemise vastu on kõige rohkem Keila linn

Keila linnapea Tanel Mõistus rääkis uuringust, mille linnavalitsus on võimalike ühinemistulemuste kohta tellinud juba 2006.aastal. Selle järgi K eila linn kaotaks ühinemisest rohkem kui võidaks, kuna teiste sotsiaalobjektide arendamine toimuks Keila linna arvelt. Keila linn oli ainuke omavalitsus, kes ühinemist selgesõnaliselt ei toetanud.

Kadri Kreismann arvas aga et 2006. aasta uuring on vananenud ja praeguseks võivad asjaolud hoopis teistsugused olla. Keila vallavolikogu esimees Heiko Raamat arvas, et ilma Keilata pole ühinemisel mõtet. Kadri Kreismann uskus aga, et kui ümber Keila kõik üheks omavalitsuseks saavad, on Keilal üksi kaunis nadi toimetada.

Samas kinnitas Keila linnapea Tanel Mõistus, et linn ei jääks ühinemisuuringutest kõrvale.

Uuesti saadakse kokku mõne nädala pärast ning nõupidamiste laua taha kutsutakse ka üks parim omavalitsuste arendusspetsialist Riivo Noorkõiv ja Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse juhataja Kaupo Reede, kes on kursis maavanema juures moodustatud haldusreformi komisjoni tööga.

 

Galeriis fotod kohtumiselt

 

 

Ürituste kalender

E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Viimased uudised

  • 15.12.2017 | Registreeri oma elukoht Lääne-Harju valda ja sõida järgmisel aastal Elroni rongiga soodsaltLoe edasi...
  • 15.11.2017 | Kaitseliidu väljaõpe Pakri poolsaarelLoe edasi...
  • 03.11.2017 | Paldiski Spordikeskuse lahtiolekuajad sügis 2017Loe edasi...
  • 09.10.2017 | Keila vald ja Paldiski linn tähistasid koos õpetajate päevaLoe edasi...