EST | ENG | RUS

Paldiski pidas ettevõtluspäeva

Juba traditsiooniliseks saanud Paldiski päev on igal aastal pühendatud konkreetsele eluvaldkonnale. Sel aastal oli kandvaks teemaks ettevõtlus.

4. oktoobril Paldiski Muusikakooli saalis toimunud konverentsile Paldiski ettevõtlusmaastik olid kutsutud Paldiskis tegutsevad ettevõtjad ja Paldiskiga seotud ettevõtete juhid. Samuti oli üritus avatud kõigile soovijaile. Huvioli seekorderakordselt suur, külalisi kogunes üle 70.

Oma avakõnes rõhutas Paldiski linnapea Kaupo Kallas ettevõtluse tähtsust linna arengus, kujuneb ju linna tulubaas suures osas töötajate tulumaksudest, seega - mida rohkem töökohti ja mida suuremad palgad, seda paremini elab kogu linna elanikkond. Ürituse peaesineja, regionaalminister Toivo Asmernimetas Paldiski linna üheks kõige kiiremini arenevaks piirkonnaks Eestis, kuid samas märkis, et kuulumine Harju maakonda ei võimalda kõiki regionaalpoliitilisi tugiprogramme Paldiski suhtes rakendada. Selle võrra peavad ettevõtjad jalinnaametnikud aktiivsemad olema.Minister märkis Paldiski linnavalitsuse tublidust riiklike finantseeringute taotlemisel haridus- ja spordiasutuste remondiks ja mänguväljakute rajamiseks. Järgnenud härra. Henno Putniku, AS Alara juhataja esitlus Paldiski endise tuumaobjekti arenguplaanidest, tekitas kohalolijais suurt huvi ja mitmeid küsimusi. Meeldiv on tõdeda, et objekt koondub tul evikus väikesele alale ning loovutab vabaneva ning haljastatud pinna linna kasutusse tagasi, seda juba täiesti ohutuna.

Et kunagises garnisonilinnas Paldiskis on taas garnison, sedakorda Eesti Vabariigi Kaitsejõududele kuuluv, kuulsid paljud kohalolijad esmakordselt garnisoni ülema major Aivar Jaeski sõnavõtust. Rahuoperatsioonide keskuse ja Skautpataljonitegevusest ja tulevikuarengutest selgus, et tulevikus luuakse meile veelgi kaitseväega seotud töökohti, areneb ehitus ningtäieneb linna elanikkond.

Esmakordselt Paldiskis tunnustati sel aastal kõige Paldiski-sõbralikumat ettevõtet, Selle au vääriliseks sai Tallinna Sadama Paldiski Lõunasadam kui linna kõige kiiremini arenev ja uusi töökohti loov ettevõte, samuti linna haridus- ja kultuurivaldkonna järjepidev toetaja. Kunstnik Tõnu Talve Paldiski teemalise maali võttis vastu sadama direktor Joel Tammeka. Oma sõnavõtus kinnitas härra Tammeka Paldiski Lõunasadama jätkuvat kiire t arengut ka tulevikus ja nimetas Paldiskit parima asukohaga logistika- ja transpordikeskuseks riigis. Samas nimetas esineja ka haritud spetsialistide vähesust linnas ning vajadust töötajate täiend- ja ümberõppe järele.

Kes hiljuti Lõunasadamas käinud, on kindlasti näinud ka uue reisiterminali ehitust. Reisilaevanduse arenguperspektiividest Paldiskis rääkis kohalolijaile Tallink Grupi turundusdirektor Viljar Jaamu. Härra Jaamuteatas uue ja veelgi suurema reisilaeva tulekust Paldiski Kapellskäri liinile alates 11. oktoobrist. Seoses Paldiski linna arengutega nentis esineja, et seninilaevareisijad enamastiPaldiskisse ei satu, kuna puudub vastav bussiliin, samuti pole linnas veel kuigi arenenud turiste teenindav infrastruktuur. Selles osas soovitas kõneleja paldisklastel endil initsiatiivi näidata ja kaupu ning teenuseid pakkuma hakata, et raha linnast mööda ei voolaks.

Järgnenud Alexela Terminali direktori Aarto Eipre ettekannet ett evõtte tegevusest ja arengutest, kuulati väga suure huviga, sest paljud mäletavad kevadist haisurünnakut linnale. Kõneleja väitel õnneks tulevikus haisuprobleeme ei teki, sest selliseid kergestilenduvaid naftasaadusi enam Paldiskis ei käidelda. Küll aga oli huvitav kuulda, et praegusel ajal liigub 70% naftasaaduste transiidist Venemaa- Lääne- Euroopa suunal läbi Eesti, ning just suur nõudlus tingis Baltikumi moodsaima naftasaaduste terminaali rajamise Paldiskisse. Tuleval aastal lisanduvad siiaveelkaks 25 000 kuupmeetrise mahutuvusega Baltikumi suurimat tsisterni . Selle terminali tegevus on selge märk erinevate riikide ettevõtjatesüvenevast koostööst ning Paldiski arenguperspektiivist ida-lääne suuna transiidikeskusena.

Ettevõtluspäeva teine osa viis osalejad kõigepealt lõunale Rahuoperatsioonide keskusse. Sealset maitsvat toitu ei saa küll kuidagi võrrelda kunagisest nõukogude sõjaväest meenuvate maitseelamustega. Järgnes tu tvumine tänaste kaitseväelaste eluolu ja tehnikaga. Ei ole ju küllalt tavaline, et linnaelanikud võivad militaareluga tutvuda. Eriti huvitav oli see kindlasti kohalolnud koolinoortele, nii mõnelgi neist varsti elukutse valik ees ootamas.

Samuti pole tavaelus just väga tihti asja sadama territooriumile, kraanade ja veokite saginasse. Seekord oli huvilistel võimalik näha Paldiski Lõunasadamat, kuu aja pärast avatavat reisiterminali ning käia koguni tohutu suurel kaubalaeval Transfennica, mis sõidab Hanko kaudu Saksamaale, Taani ja Inglismaale.

Tempokas ja huvitav päev jätkus Alexela Terminaalis kus kõigil asjahuvilistel oli võimalus näha-kuulda tänapäevase transpordiettevõtte tööst ning oma silmaga veenduda, et siin küll ükski piisk õli maha ei tilgu.Ettevõtluspäeva keskkonna-teema jätkus Alara endise tuumaobjekti külastamisega. Küll võivad kahetseda need, kes kohale ei viitsinud-tahtnud tulla, sest sellele objektile j uhuslikult sattuda ei saa.

Rõõm oli näha, et kunagiste jäätmehoidlate kohale hakatakse varsti muru külvama ning kõik radioaktiivne saast sel objektil on kindlalt betoonkuubikutessepakitud. Seega, elu edeneb puhtama ja inimsõbralikuma keskkonna poole.

Ettevõtluspäeva magustoiduks jäikontsertetendus Paldiski Gümnaasiumis.

Jälle peavad kahetsema need, keskohale ei tulnud , sest nägemata jäiTrio Fragile kontsert mille komponentideks lisaks müstilisele muusikale olid valgusmäng ning kunstnik Tõnu Talve poolt kohapeal vaatajate silme all maalitudPaldiski sadama aineline maal.

Ettevõtluspäeval välja jagatud küsimustikust selgus, et nii ettevõtjad , kui ka koolinoored tahaksid näha sellist üritust traditsioonilisena, samuti peeti vajalikuks kaasata naabervaldade rahvast. Seega... tuleb tulevaks aastaks leida suurem saal.

Urmas Uint

Ürituste kalender

E T K N R L P
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Viimased uudised

  • 15.12.2017 | Registreeri oma elukoht Lääne-Harju valda ja sõida järgmisel aastal Elroni rongiga soodsaltLoe edasi...
  • 15.11.2017 | Kaitseliidu väljaõpe Pakri poolsaarelLoe edasi...
  • 03.11.2017 | Paldiski Spordikeskuse lahtiolekuajad sügis 2017Loe edasi...
  • 09.10.2017 | Keila vald ja Paldiski linn tähistasid koos õpetajate päevaLoe edasi...