EST | ENG | RUS

Kodu-uurimine ergastab paldisklaste kodutunnet ja ühtekuuluvust

"Kodu-uurimisvõistlus Paldiski taasiseseisvus mõõdab ja ergastab paldiskilaste kodu- ja ühtekuuluvustunnet," ütles võistluse ¾ürii liige Aimar Altosaar. "Oma töödes samastavad noored sõltumata etnilisest kuuluvusest end Paldiskiga ega näe muud tuleviku kodu".

Lõppes Paldiski Linnavalitsuse korraldatud viies maakondlik võitlus, mille seekordne teema oli Paldiski taasiseseisvus. 22. veebruaril kell 12 autasustavad Paldiski linnajuhid parimaid osalejaid iseseisvuspäeva aktusel Paldiski Gümnaasiumis.

Eesti taasiseseisvust sai käesoleva aasta 20. augustil kümme aastat. Kui esimesed sammud Eesti taasiseseisvuse suunas algasid 1988. aastal, siis Paldiskis ja Paldiski suhtes algasid seesugused muutused 1991. aastal koos Eesti iseseisvumisega. 1994. aastal sai Paldiski Keila linnaosaks. 1993 toimus siin rida olulisi sündmusi: Eesti politsei, piirivalve ja Kaitseliidu tulek, sadamate ja sõjaväelinnaku loovutamine, 1994. aasta algul loodi presidendi eriesindaja Paldiski komandandi ja vabariigi valitsuse eriesindaja positsioon. Päris iseseisvaks Eesti linnaks sai Paldiski jälle 1996. aastal. Siin on tegutsenud jäägrid, Üksik Jalaväepataljon ja Eesti Kaitsejõudude Väljaõppekeskus. Tänase ni on tegev Rahuoperatsioonide Keskus. Mis toimus samal ajal allveelaevnike õppekeskuses , reaktoris ja teistes Nõukogude sõjaväeosades, asutustes ja kodudes?

Kõik see, mis seostub Paldiskiga 1988. aastast tänapäevani, oli seekordse kodu-uurimisvõistluse teema.
Töös võis võrrelda Paldiski situatsiooni muu Eesti või hoopis Venemaaga või kirjeldada konkreetseid muutusi ja sellega kaasnevat. Näiteks, miks ja kuidas sattusite siia elama, kuidas ja kuhu lahkuti Venemaale jmt.

 • Kirjutada võis essee, kirjandi, artikli, mälestuste, uurimuse või muus ¾anris. Mälestusi võis koguda oma vanematelt, vanavanematelt, sugulastelt, tuttavatelt (ametiisikutelt), kes on toimunuga seotud olnud ja teistelt.
 • Oodatud olid fotod-fotoseeriad, mis kajastavad seda perioodi, inimesi ja sündmusi koos pildi autori, allkirja, kommentaari ja/või uurimusega.
 • Võistlustööna võis esitada esemeid ja dokumente , mis kajastavad käsitletavat perioodi.

Võistluse ¾üriisse kuulusid ajakirja Raduga peatoimetaja Alla Kallas, kodu-uurija, Paldiski aukodanik ja endise Keila Linna Paldiski Linnaosa halduskogu liige Lembit Odres ning riigikogu saadik, endine Eesti Rahvusarhiivi direktor ja endise Paldiski halduskogu liige Aimar Altosaar.

Võistlustöid hinnati viies vanuserühmas. Et töid oli vähe, ei antud välja kõiki preemiaid. Siin nad on koos ¾ürii liikmete kommentaaridega.

 1. 1.-3. klassi õpilased. 1. koht Valeria Strerzleva - Paldiksi Vene Gümnaasiumi 3. klassist fotokollaa¾iga Lemmiklinn, mis sest et väike
  Hästi läbimõeldud mitmest ¾anrist koostatud töö.
 2. 4.-6. klassi õpilased: 2. koht Ksenja Kissil - Paldiski Vene Gümnaasiumi 6. klassist kirjandusliku kollaa¾iga Paldiski linna areng viimase 10-12 aasta jooksul
  Jõulise loomutruu emotsiooniga proosatekst.
  2. koht Maili Jakobson - Paldiski Gümnaasiumi 5. kl assist fotoalbumiga Paldiski taasiseseisvus
  Väga huvitav album põnevate lähiajaloo momentidega nagu näiteks untsu läinud äriplaan.
 3. 7.-9. klassi õpilased: 1. koht Valeri Tarassov - Paldiski Gümnaasiumi 9. klassist mälestustega Paldiski taasiseseisvus
  Ainuke juhendaja toel tehtud töö, mida on ka töö sisust näha. Tegemist on huvitava individuaalse stiiliga oma pere loo kui dokumendiga.
 4. Gümnaasiumiealised: 2. koht Jaanus Saat - Paldiski Gümnaasiumi 12. klassist uurimustööga Paldiski Nikolai kirik
  Hea kodu-uurimuslik töö, milles on kasutatud teemakohaseid dokumente. Võiks edasi arendada veelgi hõlmavamaks ja tihedamaks uurimuseks.
 5. Täiskasvanud: äramärgitud Natalja Sterzleva võistlustöö videofilm Armastuse selgitus soovitusega anda see Eesti Rahvusarhiivi filmiarhiivi.
  Dokumenteerib hästi noore ja keskealise venekeelse elanikkonna ajastu meeleolu. Tulevikus suureneb dokumendi väärtus.

Esimese koha võitjad lähevad preemiareisile. 2.-3. koha saavutanud saavad rahalise preemia.

Sel aastal oli võistlustöid mitmeid kordi vähem kui varasematel aastatel. Üks põhjus on see, et väljastpoolt Paldiskit elavatel huvilistel oli raskem kaasa rääkida kui varasematel konkurssidel. Kui eelmisel aastal oli üks kolmandik võistlejaid Tallinnast ja mujalt Harjumaalt, siis nüüd olid kõik Paldiskist. Teine arvatav põhjus on see, et teemat peeti keeruliseks. Korraldajana tahaksin kõikidele, kes seekord kaasa lõid ja kes ei löönud, südamele panna, et ajalugu koosnebki hetkedest ja fragmentidest. Iga huviline võib võtta täpselt nii suure lõigu igavikust, kui ta endale jõukohaseks peab. Kuigi see võistlus on läbi, jääme ootama teie mälestusi ja dokumente Paldiski taasiseseisvumisest, lähiajaloost ja miks mitte veelgi kaugematest aegadest, eriti kui teie kõrval elab mälestuste kandjaid ja hoidjaid või olete ise need, kellel on, mida meenutada.

Head jätkuvat mõtlemist-meenutamist ja kogumist kõigile, kel side Paldiskiga!

Lisainformatsioon ja uued tööd võib tuua või saata: Paldiski Linnavalitsus, avalike suhete nõunik Aili Mölder
Telefon 679 0607, 050 64796
e-mail aili@paldiski.ee
Aadress Sadama 9, 76806 Paldiski

Ürituste kalender

E T K N R L P
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Viimased uudised

 • 15.12.2017 | Registreeri oma elukoht Lääne-Harju valda ja sõida järgmisel aastal Elroni rongiga soodsaltLoe edasi...
 • 15.11.2017 | Kaitseliidu väljaõpe Pakri poolsaarelLoe edasi...
 • 03.11.2017 | Paldiski Spordikeskuse lahtiolekuajad sügis 2017Loe edasi...
 • 09.10.2017 | Keila vald ja Paldiski linn tähistasid koos õpetajate päevaLoe edasi...